24 Ocak 2008 Perşembe

Mamelika

İrmikli tatlılar, diğer tatlılara oranla daha az yapılıyor gibi sanki. Revani en çok bilinen irmikli tatlılardandır. Vereceğim tarifi nereden aldığımı hatırlamıyorum. Tatlının ismi ilginç gelmişti yalnız, araştırmıştım. Aynı isimde bir yemek var ! Aslında mıhlama... Tereyağı ile kavrulan mısır ununun içerisine kaşar peyniri ilavesi ile hazırlanıyor, taze soğan ile birlikte çok güzel oluyor. Neden bu tatlıya aynı isim verildiğini inanın bilmiyorum. Belki de kıvam olarak aynı oluyordur. Gerçekten çok hafif ve lezzetli bir tatlı, hazırlama aşaması biraz uzun sürüyor ama değiyor :) Bir gün önceden yapılırsa lezzeti daha iyi oturuyor.

Malzemeler:
1 lt süt
1 su bardağı irmik
6 çorba kaşığı toz şeker
200 gr. fındık veya ceviz (irice dövülmüş)
hindistan cevizi (isteğe bağlı)
tarçın
bir fiske tuz

Yapılışı:
Süt derin bir tencereye konur, irmik, bir fiske tuz ve şeker eklenir. Orta harlı ateşte kaynayıncaya kadar karıştırılarak pişirilir, devamlı karıştırmak gerekiyor. Kaynayınca karıştırma bırakılıp kısık ateşte 10 dakika daha pişirilir. Pişen karışımın yarısı istenilen formda bir cam kaba boşaltılır. Üzerine irice dövülmüş fındık veya ceviz ayrıca istenirse hindistan cevizi de konur. Kalan karışım üzerine boşaltılır. Biraz ılınınca buzdolabına kaldırılır. Servis etmek için tabağa ters çevrilir, üzerine tarçın serpilir.

Servis Önerisi:
Bu tatlıyı dilerseniz muhallebi koyduğunuz kaselere tek porsiyonluk olarak da hazırlayabilirsiniz. Ben genelde biraz derin yuvarlak bir cam kasede hazırlıyorum bu tatlıyı. Önce kaseye strech-film veya buzdolabı poşetini ortadan ikiye bölerek koyuyorum ki, tatlıyı servis edeceğim tabağa ters-yüz ederken kaseye yapışıp kalmasın... Servis ederken çilek, kivi gibi meyve sosları ile sunabilirsiniz.

Afiyet olsun !

Hiç yorum yok: